Mojfaks.hr u Akademska četvrt

Zagrebački profesor sastavio knjižicu uz pomoć koje vas nikada neće optužiti za plagiranje

U posljednje vrijeme svjedoci smo akademskih afera u kojima su glavni akteri političari i njihovi upitni radovi. Tako u Vladi sjedi Milijan Brkić koji je prepisao svoj diplomski, ali i ministar obrazovanja Pavo Barišić koji za sobom 'vuče' optužbe za plagiranje.

24. veljače 2017 15:45
Slika nije pronađena

Slika nije pronađena Foto: MojFaks

Moglo bi se reći da nas je zahvatila i akademska kriza, ali mnogi profesori su i dalje oštri protivnici plagiranja. Jedan od njih je i Alan Uzelac, redoviti profesor Građanskog procesnog prava na zagrebačkom Pravnom fakultetu te ujedno voditelj Pravne klinike. No, ovaj profesor je ipak po nečemu poseban jer je izdao i kratku knjižicu "Upute za izradu studentskih pisanih radova".

Ta knjižica prošla je preko ruku svakog mladog pravnika i većine studenata u Hrvatskoj, a u njoj je pojašnjena procedura izrade seminarskih, diplomskih i znanstvenih radova – od fonta, gramatike i pravopisa pa sve do pravila i vrste citiranja. Osim što je sistematizirano i praktično obradio kronološki tijek izrade radova, on ih je dijelom i teorijski objasnio, piše 100posto.hr

...\'Lovac na plagijate\' postoji na dva hrvatska sveučilišta, ali ono najveće nije jedno od njih...


...Ne kažnjava se, a trebalo bi: Kako izbjeći plagiranje i napisati rad kojim ćete se ponositi...


"Većina boljih inozemnih fakulteta posvećuje posebnu pozornost pravilima pisanja stručnih i znanstvenih radova iz raznih područja. Tijekom svoga stručnog usavršavanja susreo sam se s više priručnika za pisanje pravnih tekstova npr. harvardsku \'Plavu knjigu\' ili oksfordska pravila citiranja zvana \'OSCOLA\'. Kako kod nas nije bilo ničega sličnog, pokušao sam, bez intencije da namećem kruta pravila, sabrati preporuke o dobrim praksama u pisanju radova iz područja prava. U društvenim znanostima teško je biti sasvim originalan, pa je zato važno da se naznači otkuda potječe neka misao. Čak i kada nema nikakve ambicije da se kaže nešto novo, dobar rad može kroz svoje navode biti koristan, može prenositi znanja i biti putokaz u daljnjem istraživanju", rekao je profesor Uzelac.


Profesor Uzelac je ujedno i voditelj Pravne klinike... foto: YouTube

Posebno je osjetljiv na nestručno pisanje radova i kaže da bez adekvatnog citata autori sve češće tuđe misli i ideje prezentiraju kao svoje, zatim to postaje plagijat i predstavlja najteži oblik akademskog nepoštenja i nemorala. Kaže da se do sada na Pravnom fakultetu nije susreo s plagiranim diplomskim radovima, ali prema njegovim riječima, to ne znači da ih nema.

...Znanstvena nečestitost u radovima - ovo trebate znati o plagijatu!...


...Danas su se u Saboru dijelili \'šalabahteri\' – evo što svaki student može \'naučiti\' iz njih...


K tome, Uzelac je sudjelovao u projektu koji je utvrdio da na Sveučilištu postoji velik problem s ujednačavanjem standarda oko plagijata i drugih oblika akademskog nepoštenja, što je vrlo zabrinjavajuće.


Dio iz knjižice s uputama za pisanje akademskih radova profesora Uzelca... foto: screenshot

"Danas se ipak ide u drugu krajnost. Kako je uz računalnu tehniku lako ubacivati bilješke, sve je više radova u kojim se od mnogobrojnih citata ne može razabrati što je autor želio reći. Preko internetskih tražilica i računalnog softvera lakše se mogu uočiti plagijati. Istovremeno, lakše se i mogu plasirati neutemeljene optužbe za plagijate na temelju površnih usporedbi tekstova npr. određenog postotka ponavljanja sličnih riječi u dva teksta, što ne mora biti znak prepisivanja" osvrnuo se Uzelac na nedavnu aferu oko plagijata ministra Pave Barišića.

Cijeli razgovor s profesorom možete pročitati ovdje, a ako želite baciti oko na njegovu knjižicu, to možete učiniti na linku.

Ivana Petrić
izvor: 100posto.hr
foto: YouTube

Još vijesti