Mojfaks.hr u Nakon predavanja

Ako prođem-pijem, ako padnem-pijem: kako studenti konzumiraju pivo

Vjerojatno mislite da znate apsolutno sve o pivu i načinu njegovog ispijanja. No, jeste li znali da je ono jedno od najčešće konzumiranih pića u svijetu, te da su prvo pivo radile i pile žene?

9. svibnja 2016 17:28
Slika nije pronađena

Slika nije pronađena Foto: MojFaks

Danas je pivo jedno od najpopularnijih pića, vjerojatno odmah nakon kave, a mi vam donosimo činjenice koje o njemu zasigurno niste znali i otkrivamo u kolikim količinama studenti doista konzumiraju pivo.

Svoje mišljenje i iskustvo s nama su podijelile jedna studentica privatnog fakulteta te predsjednica Slavonske udruge studenata - Ruža Grbeš.

Bilo da učite za ispit ili uživate na terasi svog omiljenog kafića usred dana, pivo je dobrodošlo piće koje će vam umanjiti žeđ i vjerojatno vas oraspoložiti (ako ga konzumirate odgovorno i u preporučenim količinama). Preporučljivo je da ga, ipak, ne kozumirate tijekom ispitnih rokova, kako bi se izbjegle moguće posljednice dan kasnije. Ovo doduše vrijedi samo za one koji teško podnose “dan poslije”.

Jeste li znali?


Nije sve u ispijanju piva, nekad je dobro imati i koju informaciju više o onome što konzumiraš. Imate priliku saznati činjenice o pivu koje vjerojatno niste znali, a možda će i opovrgnuti neke od vaših dosadašnjih mišljenja o ovom nadasve svjetski popularnom piću.

* Iako mnogi misle kako je kava upravo najčešće kozumirano piće, stvari stoje drugačije. Nakon vode i čaja, pivo je treće po redu piće po učestalosti naručivanja u kafićima.



* Ono što svi znamo je da je pivo napravljeno od hmelja i ječma, ali vam možda nije poznata činjenica da u svijetu postoji čak 400 vrsta piva, a Ale je najpoznatije.

* Otkriće piva seže u doba 6 tisuća godina prije Krista, a prva proizvodnja pokrenuta je u Babilonu. Proizvodile su ga i ispijale samo žene, a istovremeno su muškarcima bile te radnje, kao i posluživanje piva, strogo zabranjene.

* U sklopu egipatske kulture, pivo se proizvodilo od ječmenog kruha, a osim što se prinosilo kao dar Bogu, vjerovalo se da liječi mnoge bolesti tadašnjeg vremena.

...Vraćaju pivarstvo u ženske ruke: Zadranke proizvode craft pivo \'Plavuša\'...


* Godine 1850. prodana je prva boca piva u tada veoma popularnim konobama (tavernama), u kojima su ljudi ovo piće kupovali na vreće.

* Iako je kod nas popularna rashlađena piva, u prošlosti se radilo na tome da ona bude što toplija, jer su na taj način do izražaja dolazili okusi svih njezinih sastojaka.

* Najveći dio pive je voda, a količina minerala koju sadrži ovisi o području u kojem se proizvodi.



* Najstarija pivovara u svijetu postoji već više od tisuću godina i to u Njemačkoj pod nazivom Weihenstephan Abbey.

Za vrijeme rokova uvijek se nađe vremena za pivo


Studentica jednog privatnog Sveučilišta kaže kako joj se često dogodi da joj popodnevna kava \'prijeđe\' u pivo, jer upravo ono zamijenjuje svaki drugi napitak.

Svaka se popodnevna \'kava\' pretvori na kraju u pivu i čašicu dobrog razgovora. Za vrijeme rokova se uvijek nađe vremena za pivo. Nakon svakog dobro napisanog ispita ili onog lošijeg (APP = ako padnem – pijem, ako prođem – pijem), uvijek se nađe vremena za nazdraviti s pivom i onda dalje na posao. A vikendi su neizbježni za pokoje hladno pivo u društvu dobrih prijatelja koji te maknu od problema s knjigom”, priča studentica koja je željela ostati anonimna.

To nas piće prati kroz sva događanja vrijedna slavljenja


Gotovo identično mišljenje imaju i u Slavonskoj udruzi studenata kojima pivo može “dobro doći” u bilo koje doba dana i u svakoj prigodi.



U pravilu nema neke  posebne navike i vremena kad se pije. Navika je da kad se ide na kavu (poslijepodne, predvečer) naruči se pivo. Ono se može piti i poslije ručka, večere, prije večere, prije ručka, prije ispita, ili poslije, ovisno o društvu. Pivo je jedno od omiljenijih alkoholnih proizvoda koje nas prati kroz sva životna događanja vrijedna slavljenja. Rođendani, prolaz i pad ispita, zabave, druženja. Pivo se konzumira kroz cijelu godinu, a najviše kao osvježenje u vrućim ljetnim danima”, kaže Ruža Grbeš, predsjednica Slavonske udruge studenata.

Od mamurluka ni \'m\'


Studentica privatnog Sveučilišta kaže kako nikada nije imala problema s ranijim buđenjem i odlaskom na fakultet zbog mamurluka uzrokovanog prekomjernom količinom piva noć prije.

Iskreno nikad nisam imala takvih problema. Ako imam neku obavezu ujutro, a slučajno sam ostala duže od očekivanog, otiđem na fax, pratim (jer čak sam nekad i aktivnija kad manje spavam), odradim što trebam, pa odem doma spavati. Uvijek ima načina da se riješite mamurluka ili se lakše razbudite ujutro. Čak i kad radim, otiđem na posao koji nikad nije patio zbog mamurluka, \'pregrizem\' malo i onda poslije na spavanje, kavicu, ali najbolje i pivicu za nagradu”, objašnjava nam svoju rutinu ova studentica.

Iz Slavonske udruge studenata još napominju i da je razlog što je pivo jedno od najčešćih pića koje studenti konzumiraju njegova dostupnost, cijena, ali i činjenica da je riječ o prehrambenom proizvodu.

Jasna Ožanić
foto: Pixabay

Još vijesti