Mojfaks.hr u Nakon predavanja

Iskustva studenata: Koliko su uopće dosad bile kvalitetne autoškole?

Prije nekog vremena Ministarstvo unutarnjih poslova izbacilo je nacrt Zakona o sigurnosti na cestama zbog kojeg se povela rasprava među prometnim i ekonomskim stručnjacima o tome trebaju li autoškole koštati manje.

16. Siječnja 2017 15:44
Slika nije pronađena

Slika nije pronađena Foto: MojFaks

Dobivanje vozačke dozvole uglavnom smatramo big dealom kada govorimo o "životnim postignućima", a ono što ljude u posljednje vrijeme odbija od polaganja vozačkog jest visoka cijena autoškole. Osobno, položila sam vozački prije više od šest godina, a i tada su već cifre krenule vrtoglavo rasti i sve skupa je iznosilo preko 4000 kuna.

K tome, ja sam vozački polagala u Osijeku, ne u Zagrebu, a kako vidim po cjenicima, skuplja je ova u Osijeku. Tako primjerice, ako idete polagati vozački u Osijeku za vozila B kategorije, to će vas izaći otprilike 5715 kuna, a u Zagrebu približno 5685 kuna. Laički bi se reklo "tko je jači taj i tlači", odnosno, u ovom slučaju, "gdje je manja konkurencija tu mogu biti i veće cijene" pa tako to vrijedi i za autoškole.

Prometni stručnjak Željko Marušić negoduje zbog tržišne utakmice


Prometni stručnjak Željko Marušić je na početku siječnja za MojFaks.com prokomentirao kako se između autoškola u Hrvatskoj ne bi trebala odvijati tržišna utakmica. On je svoj apel uputio državi koja bi, prema njegovim riječima, trebala taj segment uzeti u svoje ruke.

"Kako se ne može dobiti licencu za pilota preko tržišne utakmice tako se ne bi trebalo ni dobiti vozačku dozvolu. To će dovesti do srozavanja kvalitete pa će se doslovce dobivati vozačke dozvole za minimalnu cijenu bez ikakvog znanja. Ovim putem apeliram da to uzme država pod sebe, odnosno Ministarstvo prometa pa da se propišu licence, da se propiše jedna poštena cijena prema uvjetima u Hrvatskoj i da ta cijena bude garantirana. Tada bi dozvolu izdavala certificirana škola i certificirano osoblje jer tu ne smije biti tržišne utakmice" , rekao nam je Marušić.


Izvor: Pixabay

S druge strane, odmah su se oglasile i autoškole koje se ne slažu s Marušićevim stavom te misle kako bi padom cijene mahom pala i kvaliteta te kako se instruktori vožnje tada ne bi trudili dobro obavljati svoj posao. Komentar na ovu temu dao nam je direktor zagrebačke autoškole "MaLu", Momčilo Ivanišević, a on kaže da će to dovesti do toga da se instruktori počnu voditi onom "ne mogu ja biti tako malo plaćen, koliko malo mogu raditi". Kriterij slobodnog određivanja cijene vidi kao prijetnju kvaliteti rada instruktora vožnje, a u tome se slaže s našim drugim sugovornikom profesorom Marušićem.

"Negdje će cijenu spustiti za stotinjak, negdje za dvjesto kuna, ali riskiramo mogućnost javljanja instruktora koji će se voditi onom \'ne mogu ja biti tako malo plaćen, koliko malo mogu raditi\'", rekao nam je Ivanišević.

...Studenti oprez: U pripremi stroži Zakon za mlađe vozače, ali i povoljnije cijene autoškola...



Smatra da je niža cijena svakako na ruku polaznicima autoškola, no s druge strane, postavlja se pitanje radi li se o dvosjeklom maču jer bi uz korektnu cijenu svakom polazniku također trebala biti zajamčena i kvalitetna usluga.

Jesu li nas instruktori uopće naučili adekvatno voziti?


Prije nekoliko dana je na portalu index.hr, kolumnist Goran Vojković pisao o tome da instruktori iz autoškola uopće nisu potrebni te da bi se Hrvatska mogla voditi švedskim modelom u kojem je roditeljima zakonski dopušteno učiti svoju djecu vožnji. Osim toga, ondje može postati "instruktor" bilo tko tko ima preko pet godina vozačkog iskustva i nula kaznenih bodova, ali normalno, propise i tečaj autoškole svatko mora položiti jer bez toga se ne smije voziti, a ispitivači su tu da i dalje ispituju kandidate, neovisno o tome tko ih je naučio voziti.

O ovome modelu prije nisam razmišljala, ali realno gledano, autoškole zbilja koštaju puno. Budući da vlasnici autoškola drže da će se kvaliteta instruktora pasti sa smanjenjem cijene, otvara se pitanje koliko smo uistinu naučili od svojih instruktora? Sudeći prema vlastitom iskustvu – naučila sam puno, a instruktor je imao dosta strpljenja, ali i znanja. Osim što smo oboje voljeli slušati Panteru i u tome uživali tijekom mojih satova vožnje, uvijek me upozoravao na stvari kod kojih griješim i to pokušavao ispraviti tako da smo po sto puta prolazili neke stvari poput skretanja iz dvosmjerne u jednosmjernu ulicu (po pravilima se skreće tada u bilo koju traku, ali dok si polaznik to lako zaboraviš jer nemaš dovoljno prakse).


Izvor: Pixabay

Slično iskustvo su imali i sugovornici s kojima sam razgovarala na ovu temu, a oni su svi unazad pet godina položili vozački. Tako primjerice student fizike, Andrej iz Osijeka, kaže da je dosta toga naučio s instruktorom u autoškoli, a smatra da kvaliteta neće pasti ako se cijene autoškola spuste.

"Ja sam naučio jako puno u autoškoli i vozeći s instruktorom, ali samo zato što stari nikad nije vozio sa mnom da me on nauči. Inače se to može dakle ili sa starcima ili sa prijateljima koji već imaju vozačku, a teorija se može preko interneta naučit. Polagao sam u autoškoli \'Sunce\' i mogu reći da je instruktor imao stvarno puno strpljenja samnom i dobro me naučio. Sumnjam da će kvaliteta pasti ako padne cijena, ali mislim da cijena ni ne treba padati iz dva razloga; autoškole su čak dosta pretrpane, pa ne moraju smanjivati cijene kako bi privukle nove vozače jer ih imaju već hrpu... a s druge strane, ni ne trebamo svi biti vozači. Auto je češće luksuz nego potreba, imamo javni prijevoz, taksije, a ako je baš potreban neki privatni prijevoz negdje, lako se nađe neki prijatelj s autom", kaže Andrej.

Ines iz Samobora kaže da je njen instruktor bio od pomoći te da je uvijek imao strpljenja, ali da je naučila voziti "kako treba" tek sama kasnije kroz praksu.

"Iako sam sve u autoškoli položila od prve, na autoput sam krenula tek godinu dana nakon što sam primila vozačku u ruke. Instruktor je bio strpljiv kad je u pitanju kretanje pod ručnom, stvarno se trudio da me nauči razliku između lijevo i desno i nije izgubio živce tijekom mog bočnog (ne)parkiranja, ali moram priznati da sam \'naučila voziti\' tek puno kasnije. Mislim da je autoškola genijalna stvar, ali sve \'cake\' i kvaliteta vožnje dođe tek kasnije. Mislim da porast cijene nema veze s kvalitetom vožnje jer ionako je sve to subjektivno i ovisi od osobe do osobe i tog nekog urođenog talenta za \'kretanje po cesti\'", otkriva Ines.

Branimir je vozački ispit polagao u koprivničkom HAK-u te smatra da ako cijena i dalje ostane visoka da će se samo broj polaznika autoškola smanjiti.

"Mislim da je autoškola preskupa, nekad je to bilo puno jeftinije, pogotovo meni jer sam položio prije dosta godina. Ako autoškole ostanu ovako skupe mislim da će samo pasti broj kandidata, odnosno polaznika. Kada je riječ o instruktoru, on me naučio kvalitetno voziti i smatram da mi se dovoljno posvetio jer me izuzev stvari za ispit učio i neke stvari koje će mi kasnije koristiti u vožnji u velikom gradu, poput bočnog parkiranja i tih \'caka\'", rekao je Branimir.

U jednoj osječkoj autoškoli vozački je položila Barbara, a ona misli da je instruktor tu samo kao neka vrsta navigacije, a da je na kandidatu hoće li primijeniti u vožnji ono što je naučio iz propisa.


Izvor: Pixabay

"Po meni, polaganje nije samo vožnja s instruktorom nego i koliko se naučilo na teoretskom dijelu, ali i koliko si ti prije polaganja općenito bio zainteresiran za to. Instruktori su tu da te navigiraju gdje da ides, a na tebi samom je hoćeš li ti vidjeti znakove i primijeniti znanje koje imaš. Mislim da cijena ne utječe na kvalitetu jer ti ako želiš naučiti naučiti ćeš jer si ti osoba za volanom, a ne instruktor", smatra Barbara.

Sudeći prema odgovorima naših sugovornika, ali i prema vlastitom iskustvu, slobodno možemo reći da instruktori iz autoškola rade solidan posao. Kao što vidimo, uloga instruktora je vrlo bitna, međutim, ne može se pobjeći od činjenice da "pravu vožnju" iskusimo tek kasnije, vozeći samostalno.

Dođe li do smanjenja cijene autoškola svi se trebamo nadati da neće pasti i kvaliteta usluge jer kada je riječ o vožnji, ona nije zezancija te ju treba shvatiti ozbiljno budući da samo jedan krivi korak može biti fatalan – ili za nas ili za druge u prometu.

Ivana Petrić
foto: screenshot@YouTube/Autoškola Auto-klub Đurđevac

Još vijesti