Mojfaks.hr u Nakon predavanja

'Papajte' fino tijekom faksa: Studentski vodič kroz ukusne obroke za one s tankim budžetom i malim hladnjakom

Tijekom fakulteta mnogim studentima kuhanje postane omiljeni hobi i opuštanje dok je drugima muka jer više ne znaju što skuhati, a i realno gledano – hrana je sve skuplja. Srećom, postoje studentske menze gdje dnevno tisuće studenata objeduje, ali ponekad menza nije izbor te studenti sami moraju posegnuti za kuhačom.

6. rujna 2018 17:20
'Papajte' fino tijekom faksa: Studentski vodič kroz ukusne obroke za one s tankim budžetom i malim hladnjakom

'Papajte' fino tijekom faksa: Studentski vodič kroz ukusne obroke za one s tankim budžetom i malim hladnjakom Foto: MojFaks

Jedno od vječnih pitanja s kojima se studenti bore (barem što se prehrane tiče) jest: kako jesti zdravo, fino i ne potrošiti puno love? Svoje savjete u vezi ove teme podijelila je Izy Hossack, nagrađivana londonska food blogerica te ujedno studentica Sveučilišta Leeds.

Izy Hossack studira na prehrambenom fakultetu i vodi svoj uspješan gastro blog kao i Instagram pod imenom izyhossack... izvor: Facebook

Ona je za portal Vice ispričala kako imati finu i dobru prehranu uz jako tanak studentski budžet i manjak prostora u hladnjaku. No, tu su savjeti i za studente u domu koji obično nemaju hladnjak.

Važno je planirati obroke


Izy živi u kući s cimerima i često kuha za sebe i za njih. Prvo pitanje za ovu food blogericu bilo je kako studenti mogu jesti dobro tijekom studija sa svojim džeparcem (ili plaćom od studentskog posla), a da to nije samo tjestenina. I sama Izy je krenula s kuhanjem tek kada je došla studirati pa je njen prvi savjet za studente: planirajte obroke!

Izvor: Pixabay

Što to znači? Da znate što ćete točno kuhati kada se vratite kući s napornog predavanja jer unaprijed znate koliko ćete novaca potrošiti za to jelo. Naravno, zato tu postoji popis koji bi trebali nositi sa sobom u trgovinu i zaista ga se držati i ne "vrludati" pa onda kupiti još i sladoled i smrznuti grašak i salatu ako to ne postoji u receptu. Ako random kupujete tada ćete završiti s hrpom vjerojatno nezdrave hrane koju ćete jednostavno morati pojesti.

Hranjiv, fin a jeftin obrok krije se u omletu


Izvor: Pixabay

Studentica kaže je jedan od boljih jeftinijih obroka frittata, odnosno omlet. Zašto? Zato što se u omlet može ubaciti svakakvog povrća (što smrznutog, što svježeg), a između ostalog i malo mesa poput slanine ili kobasice. K tome,, svi znaju da je omlet dosta jednostavno napraviti i dovoljno je zamutiti jaja i njima preliti povrće na tavi. Izy omlet obično radi sa šest jaja.


Kako se nositi s manjkom mjesta u frižideru?


Studenti koji žive u studentskim domovima uglavnom nemaju vlastite hladnjake pa tijekom zime hranu drže na prozorima. No, ljeti je ipak malo kompliciranija situacija. Osim toga, brojni studenti koji žive u stanu nemaju velike hladnjače od frižidera, nego imaju male hladnjake s limitiranim prostorom. Za one koji imaju malen hladnjak i k tome žive s cimerima, Izy ima savjet da se s cimerima dogovore oko toga što tko kuha.

Izvor: Profimedia

Dogovor treba postojati jer tada u svakom trenutku znate što je u hladnjaku i treba li cimeru više prostora ili vama za današnji ili sutrašnji ručak. Grah, tunjevinu i drugu hranu iz konzerve ne treba čuvati u hladnjaku ako nije već prethodno otvoreno. Njih je dovoljno držati u kuhinjskom elementu.

Tortilje su jeftine i jednostavne za napraviti, a mogu izgledati impresivno


Izy kaže da postoje jela koja mogu izgledati vrlo impresivno, a zapravo su jeftina i studenti si ih mogu priuštiti. Ona spominje tacose, ali i tortilje koje se i u Hrvatskoj često i rado jedu. Tortilje se mogu lako napraviti od malo brašna i vode te se u njih može staviti bilo kakvo povrće i meso. Kako bi tortilje izgledale impresivnije dobro ih je "posuti" sirom ili napraviti nekakvu dekoraciju.

Izvor: Pixabay

Za kraj, Izy studentima savjetuje da pokušaju što češće ići na tržnicu te da izbjegavaju supermarkete. Jedan od razloga jest to što je hrana s placa zdravija, a drugi je taj što je jeftinija. Nadamo se da će ovi savjeti mlade stručnjakinje za hranu dobro doći studentima koji muku muče s raspoređivanjem budžeta za hranu.

...O studentskim menzama i raskuhanom grašku: Petra i Kristijan pitaju vas \'E-si gladan?\'...


...Menze na udaru studenata s Ekonomije: Probavaju i fotkaju hranu da vi lakše odlučite gdje ćete jesti...



Ivana Petrić
izvor: Vice
foto: Unsplash

Još vijesti