Mojfaks.hr u Nakon predavanja

U glavi studenata: Imate li previsoka očekivanja u životu?

Dok neki kolege maštaju o blistavoj karijeri YouTubera pa snimaju videe ne bi li se probili, ti si dobio već treću odbijenicu od potencijalnog poslodavca u tjedan dana?

28. studenog 2016 16:04
Slika nije pronađena

Slika nije pronađena Foto: MojFaks

Ovi prvi i dalje misle da će se vinuti u zvijezde svojim prosječno dosadnim videima, a novopečeni stručnjak humanističkih znanosti proklinje sudbinu što nije slastičar jer mlade humaniste očito nitko ne traži.

Paralela između studenta YouTubera u pokušaju i diplomiranog huaniste ili društvenjaka koji je u potrazi za poslom, pokazuje da oba imaju velika očekivanja u životu.

YouTuber ima velika očekivanja od drugih jer ipak mu trebaju njihovi pogledi kako bi uspio. Nažalost i ovaj diplomirani "uzaludni slučaj" isto ima velika očekivanja jer se u Hrvatskoj bez dobre "štele" rijetko koja mlada osoba može zaposliti u struci.

Da živimo u idealnoj državi u kojoj sve funkcionira možda bismo odmah i znali razliku između nerealnih i velikih očekivanja, a čini se da su u Hrvatskoj često ona minimalna, zdravorazumska očekivanja zapravo previsoka.

Ako ste zaključili da ipak puno očekujete u svom mladom životu, a to se nikako ne ostvaruje, mi smo vam ponudili neka rješenja:


Kada je riječ o fakultetu...



Izvor: Pixabay

Kada je o visokom obrazovanju riječ svi bi trebali imati visoke kriterije i trebali bi imati želju dobiti što bolje obrazovanje. No, nažalost u Hrvatskoj trebamo očito smanjiti s kriterijima i očekivanjima jer ćemo se gadno razočarati. "U svakom žitu ima kukolja", ali hrvatski fakulteti kao da su poljane tog kukolja, i da, govorimo o profesorima.

Pa čak i kada se upiše privatni fakultet i studenti (odnosno njihovi roditelji) plate jako dobre predavače, na njih se kasnije na tržištu rada gleda kao na "razmažena derišta koja nisu ništa drugo mogla upisati pa su išla na privatni fakultet".

Kao što smo rekli za žito i kukolje, tako je i tu, ali se to ne odnosi na sve. Imaju li ti studenti velika očekivanja jer se žele zaposliti?

...Tisuće mladih nakon fakulteta rade poslove za koje im uopće ne treba diploma...


Neki od njih su čak imali i više prakse nego ovi na državnim fakultetima, a i dalje ih se smatra kao nekoga tko je samo platio prolazak dalje što je u potpunosti krivo razmišljanje. Očekujemo li previše od fakulteta kada se nadamo da će nam omogućiti praksu u struci? Očito da jer većina bi trebala sama pronaći praksu, a opet s druge strane, kako praksu uskladiti s odlascima na predavanje ako nju nije sredio fakultet?

Što poduzeti?


- nažalost, veliko je očekivanje da ćete dobiti praksu preko fakulteta i da ćete bez nje moći puno napredovati stoga svakako bacite oko na AIESEC volonterske prakse u inozemstvu, stručnu praksu IAESTE, Sense studentsku praksu.

- valja napomenuti da neka Sveučilišta ipak surađuju s određenim udruženjima pa studentima organiziraju praksu, samo morate znati na kojim mjestima tražiti. Ovdje se nalazi stručna praksa za studente arhitekture i za buduće farmaceute organizirano od Hrvatske ljekarničke komore

Kada je riječ o poslu...



Izvor: Pixabay

Ponekad se dobro držati visokih kriterija kada se govori o poslu jer nije dobro da nas itko iskorištava niti da pristajemo na bilo što, ali nažalost u Hrvatskoj je situacija "daj što daš" ili "ako nećeš ti, hoće netko drugi".

..Oštri, jasni i provokativni: domaći poduzetnici otkrivaju što vas čeka na razgovoru za posao...


Tako mnogi zaglave na poslovima koji im uopće nisu struka i ondje budu do točke usijanja vlastite glave i pucanja.

...Mladi i potraga za poslom: \'Nemojte očekivati pomoć Zavoda za zapošljavanje\'...


Kada govorimo o prevelikom očekivanju, dobro je spomenuti i nerealna očekivanja koja se rijetko kada ostvare. Ako ne možemo dobiti posao u nekoj domaćoj tvrtki jer nemamo iskustva, ne trebamo očekivati da će se oko nas potući Google i Apple oko toga gdje ćemo jednog dana raditi. Premda nije ni to skroz nemoguće, valja znati da ćemo prva znanja i vještine steći najvjerojatnije na stručnom osposobljavanju za 2300 kuna + prijevoz.

Što poduzeti?


- previše je očekivati da će naš prvi posao nakon diplome biti kao bajka pisana samo za nas. Treba znati da slijedi puno truda, ali zato si trebamo odrediti kriterije u vezi onoga što primjerice ne želimo raditi. Ako smo se jednom opekli na jednoj vrsti posla sa sličnim ljudima, to sigurno ne bi trebali ponoviti. K tome, dobro je ponoviti da su mnogi mladi ljudi koji nisu mogli pronaći posao ostali, na tim poslovima koji nisu u struci te su se teško iz njih izvukli, zato ne odustajte!

- pokušajte pronaći radno mjesto koje nudi stručno osposobljavanje jer je to odličan početak za nekoga tko je tek izašao s faksa

- šaljite otvorene molbe i životopise u tvrtke za koje mislite da bi bile idealne za vas i u kojima biste se snašli, ali u one firme koje nisu vaš prvi izbor jer uvijek se možete iznenaditi

...Apsolventi i nerealna očekivanja – jesmo li sami krivi za nezaposlenost?...


- ako ste dobri u onome što radite nemojte se plašiti tražiti veću plaću. Nažalost, povećanje plaće se može činiti kao veliko očekivanje, ali nećete znati dok ne pokušate. Ako to uistinu je veliko očekivanje tada znate što vam je činiti: ili ćete otići ili ćete se pomiriti s tim.

- potrudite se u vezi životopisa, molbi i motivacijskih pisama. Postoji dosta korisnih linkova po internetu kako to učiniti a ovdje su samo neki od njih: HZZ, MojPosao, Zaposlise.eu.

Kada je riječ o studentskom životu...



Izvor: Shutterstock

Studentski život je puno toga samo nije harmoničan. To znači da je totalni kaos, a uz studentske poslove, odlaske na predavanja i partijanje može biti skroz zamoran. Ako ste očekivali da ćete se s predavanja vraćati svježi i nasmijati prevarili ste se jer to jako iscrpljuje.

...Predstavi se u sasvim drugačijem svjetlu: izradi kreativni životopis...


No, ako mislite da vaš privatni život pati zbog akademskih obaveza ili one pate zbog privatnog života, trebali biste sami pronaći balans. Smatrate li da biste trebali više sudjelovati u nekim aktivnostima za studente, odmah razmislite što bi to bilo. Radi li se o volontiranju, priključivanju udruzi, članstvu u Studentskom zboru i slično.

Što poduzeti?


- u KSET-u se često organiziraju zanimljive radionice i eventi za studente pa to svakako valja pogledati

- volontirati se može na različitim mjestima pa pogledajte sljedeće linkove: volonterski centar Zagreb, volonterka, ufokus.hr

- svako Sveučilište ima svoj studentski zbor pa ako vas zanima takva vrsta aktivnosti uvijek možete pogledati što se događa ondje

- studentske udruge su odlično rješenje za druženje s drugim studentima sličnih interesa. Na linku možete pogledati koje sve vrste studentskih udruga postoje i gdje se nalaze

Kada je riječ o ljubavnom i društvenom životu...



Izvor: Pixabay

Previše je za očekivati da ćete ljubav svog života sresti na predavanju i vjerujte – napatit ćete se masu puta kako biste razvili i održali odnos s nekim. Možda vam to nitko prije nije rekao, ali u današnje vrijeme je jako teško ostvariti i prijateljstvo, a kamo li iskren ljubavni odnos i zato ne trebate očekivati da ćete to sve imati u dvadesetima.

...Ono kad ti se dogodi ljubav na faksu: očekivanja vs. stvarnost...


 Ako ste osoba koja je odbila izlazak van deset puta za redom, nemojte očekivati da ćete biti pozvani jedanaesti put jer tu ste se već zacementirali kao nesocijalna osoba. Stvar je u tome da se trebate više angažirati i kada su i ljubavni i društveni život po srijedi i ne očekivati da će neki odnos napredovati sam od sebe.

Što poduzeti?


- ako niste sigurni gdje upoznati svoje vršnjake, a da to nije zadimljeni kafić onda to učinite online naravno. Facebook je pun različitih studentskih grupa gdje se možete uključiti u raspravu pa tko zna, možda nekoga upoznati

- za one koji su zacrtali da će do kraja godine pronaći ljubav to mogu pokušati također online i to na stranicama poput Badoo-a, OkCupida, Tindera i sličnih

- odlazite na brucošijade, poput one Sveučilišne

- sami inicirajte druženje s kolegama i nakon predavanja

Ivana Petrić
foto: Pixabay

Još vijesti