Mojfaks.hr u Postani student

Mogu li maturanti odabrati 'najbolji' fakultet? Oni koji su prošli upise priznali jesu li s 18 godina znali što žele ili i dalje NEMAJU POJMA…

Prijelaz iz srednje škole na fakultet predstavlja prijelomnu točku u životu svakoga tinejdžera. Mnogi maturanti ne znaju što točno žele studirati, a željeni studij magloviti je pojam čak i nekim aktualnim studentima koji su otkrili s kojim su se nesigurnostima nosili u trenutku upisa na fakultet.

21. travnja 2020 14:03
Mogu li maturanti odabrati 'najbolji' fakultet? Oni koji su prošli upise priznali jesu li s 18 godina znali što žele ili i dalje NEMAJU POJMA…

Mogu li maturanti odabrati 'najbolji' fakultet? Oni koji su prošli upise priznali jesu li s 18 godina znali što žele ili i dalje NEMAJU POJMA… Foto: MojFaks

Završetak srednje škole označava veliku prekretnicu u životu jednoga osamnaestogodišnjaka. Završna godina sa sobom nosi brojne izazove: od odabira željenog fakulteta, pripremanje nastavnog gradiva paralelno uz pripreme za državnu maturu, pisanje ispita državne mature te, konačno, upis na (željeni) fakultet. Ovaj željeni s razlogom se nalazi u zagradi jer brojni maturanti ne upišu ono što su doista željeli studirati. Razlozi tome su mnogobrojni, a neke od njih za naš su portal podijelili studenti koji su, baš kao i vi trenutno, s 18 godina bili u nedoumici te se pitali što je najbolje i najpametnije upisati. Uz to, otkrili su jesu li tada uistinu znali što žele studirati.


Većina je upisivala fakultete koji su bili pojam \'da nešto vrijediš u životu\'


Studentica Fakulteta prometnih znanosti priznaje da s 18 godina nije znala što želi studirati, no vodila se razlogom koji možda bože biti poguban za daljnje studiranje. "Naravno da nisam znala, išla sam upisati ono što je većina iz mojega razreda srednje škole. Tek kad počneš raditi posao izvan svoje struke, shvatiš da si mogao upisati nešto drugo. Mislim da i roditelji imaju veliku ulogu kod odabira faksa. Većina nas je upisivala fakultete iz razloga jer su ti isti bili pojam \'da nešto vrijediš u životu\' ako budeš na primjer, pravnik, gledano s roditeljske strane", govori Tena kojoj je roditeljski utjecaj označio studiranje, no vjeruje da danas pita svoje prijatelje iz srednje škole, da bi čak njih 90% reklo da žale što su upisali baš to što su studirali.

...Najbolji insajderski savjeti brucošima: Evo što od vas očekuju na ovom TOP zagrebačkom faksu i zašto niste spremni na učenje koje vas čeka...


Možda ne znaš što želiš studirati, ali sigurno znaš što NE ŽELIŠ


Iako nesigurni, većina srednjoškolaca zna otprilike u kojem smjeru želi nastaviti vlastito školovanje. A zasigurno zna ono što ne želi studirati, a shodno tome i baviti se time u budućnosti.

"Za razliku od upisa u srednju mogu reći da sam za faks otprilike znala, to jest imala sam neko područje kojim se želim baviti i u kojem želim biti. Nekako mi je i život to predodredio s obzirom da mi je dosta članova iz obitelji u prosvjeti tako da sam i ja oduvijek htjela tamo raditi. S druge strane, prvo sam htjela psihologiju, na koju nisam upala i hvala bogu jer sam sad u potpunosti zadovoljna time što studiram (pedagogija i sociologija). Ne znaš u potpunosti što želiš, ali bar otprilike znaš koje područje, dok kad upisuješ srednju nemaš pojma", priznala je studentica Filozofskoga fakulteta koja se, unatoč početnim nedoumicama, odlučila za smjer kojim se u budućnosti želi baviti.

...Iskusne studentice o TOP faksu: Sve pikanterije koje nećete pročitati u brošurama, a morate ih znati ako želite upisati najpoželjniji studij među maturantima...


foto: Shutterstock

S druge strane, studentica Fakulteta političkih znanosti definitivno je znala ono što ne želi studirati, a priznaje da u njezinom slučaju roditelji nisu imali utjecaj na njezinu odluku. "Kada sam upisivala faks znala sam više-manje što želim, točnije znala sam sigurno što NE ŽELIM. Mislim da je teško većini s toliko godina znati točno gdje se vidi jer još nemamo nikakvog iskustva općenito sa životom, ali svi mogu već tada procijeniti otprilike što ih zanima, u čemu su dobri, a što im je totalna katastrofa. Imala sam sreće da nitko nije pokušavao utjecati na tu moju odluku i roditelji su me pustili da upišem što god želim, što me zanima. Vjerujem da bi i da sam birala nekoliko godina kasnije kada sam bila zrelija, odabrala isti faks", otkriva Marina, studentica novinarstva na zagrebačkom Fakultetu političkih znanosti.


Nekome nametnu roditelji, a često su društvene norme one po kojima MORAŠ upisati faks


Student koji je znao da želi studirati agronomiju, ipak se nakon pokušaja studiranja na Agronomskom fakultetu odlučio za nešto drugo, što je sasvim u redu ako u međuvremenu shvatite da su se pojavili afiniteti za drugo područje. Također, on smatra da je lakše upisati faks odmah po završetku srednje škole jer ste tada u "boljoj formi" što se učenja tiče.

"Društveni standardi i norme su nam nametnuli da odmah nakon srednje škole, posebice gimnazije moramo upisati neki fakultet, ali nipošto ne znači da ne možemo koju godinu raditi pa onda upisati fakultet. Nije nemoguće, samo je možda mrvicu lakše odmah nakon srednje kada smo još u formi za učiti velike količine gradiva i raditi seminarske radove/prezentacije i slično. Zapravo sam znao što bih želio upisati. Te godine upisao samo Agronomski fakultet, no nakon nekoliko godina sam promijenio fakultet te na njemu sada studiram. Na neki način sam imao sreću jer me ta agronomija zanimala i nekako sam znao da ću je upisati bez poteškoća ili sam samo bio previše siguran u sebe", govori nam student Mislav.


...Kako mladi biraju fakultet koji će upisati? Iznenadit ćete se, ali možda ste baš i vi zato upisali svoj faks!...


foto: Shutterstock

Strateški razmišljate o odabiru fakulteta? Sigurno nećete pogriješiti!


Neki su već s 18 godina strateški razmišljali i otprilike znali što valja upisati, a sam upis na fakultet ovome studentu bio je predodređen fakultetski obrazovanim roditeljima.

...Top 5 fakulteta ove godine: Na najpoželjnijem studiju čak 8 maturanata bori se za 1 upisno mjesto!...


"Što se tiče mog upisa fakulteta s 18 godina, definitivno nisam bio 100% siguran što želim, ali mislim da je i kod većine maturanta slična situacija. Naravno da uvijek ima onih koji su sa 7 godina odlučili da će biti kirurg ili zubar, ali mislim da nije kod većine tako. S obzirom na fakultetski obrazovane roditelje, upis na fakultet je bio očekivan. Kroz cijelo školovanje sam uvijek bio dosta dobar u svemu, ali nisam imao onu jednu vještinu koja bi me istaknula u nečemu s obzirom na vršnjake. Samim time je i odluka o upisu bila malo mutna, ali puno manje stresna nego kao kod nekih prijatelja koji su si od malena \'zacrtali\' studiranje na određenom fakultetu i cijelu završnu godinu srednje škole razbijali glavu upadanjem na taj fakultet. Ja sam više strateški birao fakultet, znao sam da će tehnologija napredovati jako brzim tempom i kompjuterizacija će biti uvelike prisutna na svakom radnom mjestu pa sam odabrao fakultet fokusiran na informatiku i informatičku pismenost", otkriva nam student varaždinskoga FOI-ja koji smatra da je prije samoga upisa na fakultet imao potpunu drugačiju sliku o fakultetski obrazovanim ljudima.

Ono kad te administrativna GREŠKA spriječi da studiraš što želiš


Studentica Filozofskoga fakulteta koja je htjela ostati anonimna podijelila je s nama zanimljivo iskustvo koje joj se dogodilo pri upisu željenoga fakulteta.

"Znala sam što želim studirati, ali nisam znala da će me jedna toliko banalna greška spriječiti u tome. U \'Postani student\' odabrala sam studij povijesti umjetnosti koji sam jako željela studirati jer me oduvijek zanimala umjetnost. Na dan rezultata, vidjela sam da sam upala na željeni faks, no par trenutaka kasnije vidjela sam da se moj odabir povijesti umjetnosti pretvorio samo u - povijest. Nije mi bilo jasno o čem se točno radi. Prekasno, ali tek tada sam skužila da sam na listi odabrala studij povijesti, a ne povijesti umjetnosti i tako sam upisala povijest koju nikad nisam voljela. Pokušala sam završiti taj studij, ali neuspješno jer me nije zanimalo pa sam godinu dana upisala nešto sasvim drugo. Tako nikad nisam imala prilike studirati ono što sam oduvijek htjela", prisjetila se svojeg nesretnog upisa ova studentica.

Nakon što ste pročitali ovo, provjerite svoje odabire na listi fakulteta, da ne biste \'prokockali\' priliku života.

Kao što vidimo, ni trenutni studenti nisu bili sasvim sigurni u ono što žele upisati, a ni u ono što su upisali. Stoga, nemojte da vas u ovim trenucima pokolebaju negativne misli i strahovi koje zasigurno imate, a studenti koji su s nama razgovarali neka vas ohrabre u odlukama jer, čak i kad te administrativna greška spriječi u studiranju željenoga fakulteta, život za tebe pripremi nešto bolje. Sretno!

V.S.
foto: Shutterstock



Još vijesti